شیتزو چیست؟معرفی کامل نژاد شیتزو

خرید شیتزو

شیتزو ها سگی تیزهوش ، وفادار و سرزنده است. زندگی کردن در کنار این کوچولوهای پر انرژی قطعا شما را هم خوشحال خواهد کرد و سرزندگی را به شما هم منتقل میکند.

این نژاد مناسب آپارتمان هستند و زندگی کردن با آنها جالب و لذت بخش خواهد بود.

تاریخچه ی نژاد شیتزو

شیتزو در زبان مندرین به معنی شیر کوچک است .

اصالت این نژاد به تبت برمیگردد. نژاد شیتزو در گذشته نژاد محبوبی بوده است .  این محبوبیت به چند دلیل است. شیتزو نژاد محبوب و مورد علاقه ی همسر امپراطور چین بوده است و این محبوبیت تا حدی بوده که این شیتزو ها کاخ و خدمتکاران  مخصوص  خودشان را داشته اند تا به آنها رسیدگی کنند. شیتزوها در گذشته سگ های نگهبان خوبی به حساب می آمدند. این نژاد در بین راهبان تبتی هم محبوب بودند و از آنها نگهداری میکردند .قابل اعتماد بودن و وفاداری شیتزو یکی دیگر از دلایل محبوبیت آنها بود است.

گویا این نژاد اصالتا پوزه ی تختی نداشته اند و به دلیل ترکیب آن با نژاد های پاگ و پیکینیز به شکل امروزی در آمده اند و پوزه های تختی دارند.

این نژاد در سال 1949 به رسمیت شناخته شد و از نژادهای پرطرفدار ایران و جهان شمرده میشود.

 

ظاهر :

سگ شیتزو چشمانی  درشت ، گرد و تیره رنگ دارد . موهای ابریشمی و پوزه ای تخت دارد که کوتاه و پهن و مربعی شکل است . موهای اطراف پوزه ی آنها به صورت عمودی به اطراف رشد میکنند. سر شیتزو پهن است . شکل گوش این نژاد ، در تشخیص اصالت  نژاد شیتزو اهمیت دارد. گوش های این نژاد به سمت پایین است و از موهای بلند پوشیده شده است.

موهای یک شیتزوی اصیل و خالص، صاف ، بلند و پرپشت است.

برای تشخیص خالص بودن شیتزوی خالص باید به دم آن هم دقت کنید تا بتوانید از اصالت آن مطمئن شوید. اگر دم شیتزو به سمت بالا بود و در امتداد آن موهای بلندی پشتشان را  پوشانده بود ، پس شیتزوی خالص را یافته اید.

شیتزوها در رنگهای متفاوتی وجود دارند مثل : سیاه، سفید، قهوه ای ، طلایی و ترکیبی.

قد شیتزو : میانگین قد شیتزو 19 تا 28 سانتی متر است .

وزن شیتزو : میانگین وزن شیتزو 4 تا 8 کیلوکرم است .

اصطلاح کراس یعنی چه ؟

کراس به معنی ترکیب نژاد است. در واقع به سگی که از دو نژاد باشد کراس  میگویند

شیتزو کراس یعنی ترکیب نژاد شیتزو با نژادی دیگر . اگر سگی شیتزو کراس باشد به این معنی است که فقط یکی از والدین آن توله یا سگ ، شیتزوی خالص بوده است.

قیمت شیتزو کراس پایین تر از قیمت شیتزوی اصیل است .

سگ شیتزوکراس ویژگی سگ شیتزوی خالص را ندارد و به دلیل میکس بودنش طبیعتا تفاوت هایی با شیتزوی خالص دارد و بعد از بلوغ شخصیت و ظاهر آنها غیر قابل پیش بینی هستند.

معمولا بیماری های نژادی در این نژاد بیشتر است.

در هنگام خرید سگ شیتزو کراس حتما از ترکیب نژادی آن مطلع شوید.

 

نام برخی از شیتزو کراس  یا ترکیب (میکس) نژاد شیتزو ها :

 

ترکیب شیتزو و مالتیز :‌مالشی

ترکیب شیتزو و پودل : شیپو

ترکیب شیتزو  و یورکشایر تریر : شورکی زو

ترکیب کاکر اسپانیل و شیتزو : کوک آ زو

ترکیب شیتزو و پکینیز : شینزه

ترکیب شیتزو و بیگل : بیتزو

معروف ترین ترکیب شیتزو کراس ، شیتزو مالتیز است .

خرید سگ شیتزو زیبا

شیتزو مالتیز :

همانطور که گفته شد شیتزومالتیز از ترکیب نژاد شیتزو با نژاد مالتیز به وجود آمده است. این گونه از شیتزو ویژگی های مثبت هر دو نژاد را داراست و به همین دلیل محبوبیت زیادی را در بین افراد به دست آورده اند.به دلیل جثه ی ریز این نژاد نگهداری آنها در هر مکانی ساده و آسان و بدون مشکل است. این سگ دوست داشتنی مناسب تمامی افراد از قبیل کودکان، زوجهای جوان و افراد پیر و مسن هستند.

این عروسک های بازیگوش شیطنت خاصی دارند و سرعت یادگیری بالایی دارند.به همین دلیل آموزش آنها بسیار راحت است.

رنگ های شیتزومالتیز ها سفید، سیاه ، قهوه ای یا ترکیبی از این سه رنگ است. موهای شیتزومالتیز ابریشمی و فوق العاده نرم است و دم آنها  فرخورده است.

وزن شیتزو مالتیز بین 2 تا 8 کیلوگرم است.

خلق و خو

این سگ پرانرژی ، شاداب ، خوش برخورد و دارای اعتماد بنفس بالا است که فوق العاده باهوش هستند. این نژاد همیشه در تلاشند که شما را راضی کنند، بنابراین همیشه سعی میکنند که با خانواده وقت بگذرانند . به همین دلیل  سگ محبوب خانواده ها است.

علاوه بر این شیتزوها برخورد خوبی با غریبه دارند.پس نباید نگران پارس کردن یا پارس کردن آنها باشید.

این نژاد با کودکان سازگاری خیلی خوبی دارد و اگر فرزند خردسال دارید همبازی خوبی برای کودکتان به شمار می آید. این نژاد فوق العاده مهربان هستند و عاشق همزیستی با انسان هستند. اگر تا به حال حیوان خانگی نداشته اید و تصمیم به خرید سگ دارید ، شیتزو گزینه ی مناسبی برای شروع است.

این نژاد سازگاری بالایی با حیوانات دیگر دارد و با آنها به خوبی کنار می آید.پس اگر حیوان خانگی دیگری دارید  شیتزو میتواند گزینه ی مناسبی برای شما باشد.

به دلیل بلند بودن موهای این نژاد رسیدگی به موهای شیتزو کمی زمان میبرد و ممکن است کار راحتی نباشد. اگر به ریزش موی سگ حساس هستید و یا به موی سگ آلرژی دارید ، باید بدانید که این نژاد از سگ ریزش موی کمی دارد و تقریبا سگ های ضد آلرژی هستند.

تحمل تنهایی شیتزو بسیار پایین است و باید گفت که نباید تنها بماند. چون  در صورت تنها ماندن  ممکن است دچار اضطراب جدایی بشوند و پارس کنند.

پس قبل از انتخاب سگ حتما این مورد را در نظر بگیرید و اگر احتمال تنها گذاشتن آن وجود دارد بهتر است نژاد دیگری را انتخاب کنید.

تربیت :

این نژاد هم همانند دیگر نژادها بهتر است از تولگی آموزش ببیند تا ناهنجاری رفتاری نداشته باشد.در غیر این صورت ممکن است سر و صدای زیادی داشته باشد و با پارس کردن اذیتتان کند و خودسر و لجباز بشود. سعی کنید که فرامین خود را در جملات طولانی بیان نکنید. با کلماتی مانند بشین، بدو ، بیا ، ساکت منظور خود را برسانید .

روزانه مدت 20 دقیقه را برای تربیت سگ خود صرف کنید.

اجتماعی کردن سگها معمولا در سن 2 ماهگی تا 4 ماهگی شکل میگیرد.بنابراین  این نژاد باید از 2 ماهگی تا 4 ماهگی اجتماعی شود تا برخورد مناسب و رفتاری خوب در اجتماع داشته باشد.

در تربیت این نژاد باید مصمم و  ثابت قدم باشید.

 

نیازهای زندگی شیتزو

30 دقیقه تا 1 ساعت پیاده روی در روز برای این نژاد کافی است. سعی کنید پیاده روی را در برنامه ی آنها قرار دهید. سگ های شیتزو نباید مدت زیادی گرسنه بمانند.در غیر اینصورت دچار افت قند خون میشوند.

مراقبت از شیتزو

این نژاد به دلیل داشتن موهای بلند و حساس باید هر روز برس کشیده شوند که البته برای جلوگیری از گره خوردن موی سگتان باید برس مخصوص ومناسبی تهیه کنید.

موهای آنها باید توسط آرایشگر اصلاح بشود.

به دلیل بلند بودن موهای این عروسک ها باید مراقب باشید که موهایش تا حدی باشد که جلوی دید آنها را نگیرد و مشکلی برای راه رفتن آن ایجاد نکند.

درکل بهتر است موهای صورت شیتزو را کوتاه نگهدارید . چون ممکن است به داخل چشم سگ برود و باعث بروز عفونتهای چشم بشود.

به دلیل ترشحات چشم شیتزو باید هرروز گوشه ی چشم سگتان را با پنبه یا دستمال مرطوب تمیز شود تا موهای آن ناحیه بدرنگ و کثیف نشوند.

سگ شیتزو به غذاهای حساسیت زا و ادویه ها حساسند و باید مراقب باشید که تغذیه ی سالمی داشته باشند.همینطور شوینده ها و لوازم بهداشتی بودار را تا حد ممکن کاهش دهید.

سگ های شیتزو سوخت وساز بالایی دارند، به همین دلیل به غذای مفید وانرژی بیشتری در روز نیاز دارند .

سالانه 1 بار چکاپ شیتزو را در برنامه ی خود جای دهید تا بیماری های نژادی و ژنتیکی بررسی شود و از بروز آنها پیشگیری کنید .

سلامتی

این نژاد مستعد چاقی و اضافه وزن هستند. به همین دلیل باید در انتخاب غذای آن دقت کنید که هم انرژی لازم را به بدن سگ برساند و هم باعث چاقی آن نشود.

بهتر است برای تهیه ی غذای شیتزو از مشاور کمک بگیرید تا بهترین رژیم غذایی را برای سگ فراهم کنید .

طول عمر :

طول عمر این نژاد از 10 تا 15 سال متفاوت است که این عدد در نژادهای ترکیببی تفاوت دارد.

ممنون که تا اینجا همراه ما بودید❤

 

 

 

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *